Inwestorzy na rynku budowlanym poszukują przede wszystkim oszczędnych, a jednocześnie trwałych technologii. Konstrukcje stalowe to jedno z ciekawszych, branżowych rozwiązań. Wiele osób kojarzy jeszcze stal z marną jakością i podatnością na korozję. Nowoczesna branża budowlana wyeliminowała już ten problem. Proces prefabrykacji elementów stalowych pozwala bowiem mocno podnieść ich jakość i dopasować do indywidualnych potrzeb projektowych.

Struktura dachu stalowego

Konstrukcjom stalowym przypisuje się głównie szybki montaż. Oczywiście wcześniej należy wykonać wartościowy projekt i zlecić generalne wykonawstwo, łącznie z dopełnieniem formalności. Budowa konstrukcji stalowych jest błyskawiczna z prostych powodów. Chodzi o prefabrykację, czyli wcześniejsze przygotowanie części (elementów) stalowych. Praktycznie niczego później nie trzeba przygotowywać na samym placu budowy. Już na poziomie prefabrykacji można usunąć potencjalne wady projektowe, co przydaje się w nieco bardziej skomplikowanym obiektach.

Stal jako nowoczesny materiał budowniczy

Stal to materiał bardzo dobrze wpisujący się w nowoczesny standard architektoniczny. Stal nie zaburza przestrzeni czy estetyki lokalizacji. Wielu inwestorów buduje na początku niewielkie konstrukcje stalowe (ze względów budżetowych), a dopiero po kilku latach dodaje do nich moduły rozszerzone. Budownictwo wykorzystujące stal pozwala na manipulowanie powierzchnią w niskich kosztach. Projektanci też uwielbiają stalowe elementy, ponieważ wytrzymują ogromne obciążenia eksploatacyjne i nietypowe ustawienia. Dzięki temu budynki stalowe wyglądają znacznie lepiej od swoich standardowych, betonowych odpowiedników.

Oczywiście stal trzeba konserwować, ale nie jest to duży problem. Większość generalnych wykonawców przejmuje na siebie zadania konserwacyjne lub mocno doradza w tych kwestiach. Dzięki temu inwestor budowlany ma pewność długoterminowej ochrony własnych interesów. Przed wyborem konstrukcji stalowej należy przetestować system, know – how generalnego wykonawcy, referencje, jakość materiałów. Nie jest to jednak zadanie zbyt trudne.